Zdalny monitoring wizyjny – czym jest?

Zdalny monitoring wizyjny, będący nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie systemów zabezpieczeń, zdobył popularność w ostatnich latach. To tańsza alternatywa dla „tradycyjnych” usług ochroniarskich, która pozostaje jednak równie skuteczna. Wysoki poziom ochrony jest gwarantowany przez nieustanny nadzór specjalistów, którzy monitorują powierzony obiekt

Czym jest zdalny monitoring wizyjny?

Zdalny monitoring wizyjny to system, który pozwala użytkownikowi na swobodny dostęp do obrazów video pochodzących z zainstalowanych kamer w wybranej lokalizacji (w tym przypadku z domu lub firmy). Dostęp do transmisji realizowany jest za pomocą sieci internetowej, co umożliwia kontrolę przestrzeni niemal z każdego miejsca na ziemi.

Gdy decydujesz się na tę usługę w firmie ochroniarskiej i dostarczającej monitoring wizyjny, w zależności od wybranego pakietu zyskujesz też obsługę ochroniarską. Dedykowany zespół zajmuje się monitorowaniem posesji (zazwyczaj terenu na zewnątrz) i reagowaniem w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Technologia i sprzęt potrzebne do zarządzania zdalnym monitoringiem

Technologia zdalnego monitoringu wizyjnego opiera się na systemie kamer, czujników, oprogramowania. Muszą być one niezawodne i skonfigurowane ze sobą, aby działały niezawodnie. Najlepiej jest postawić na oryginalne sprzęty takich marek jak Hikvision, Dahua, BCS, które współgrając ze sobą, tworzą zintegrowany system zabezpieczeń.

Do najważniejszych elementów klasycznego monitoringu należą:

  • kamery IP – urządzenia odpowiedzialne za rejestrowanie obrazu. Mogą one różnić się parametrami, takimi jak rozdzielczość, kąt widzenia czy funkcje dodatkowe typu nocny monitoring,
  • serwery – zapewniają przechowywanie danych oraz ich przetwarzanie,
  • oprogramowanie – specjalistyczne aplikacje umożliwiające zarządzanie systemem oraz analizę danych.

W bardziej zaawansowanych systemach instalowane są dodatkowe, nowatorskie komponenty pozwalające nie tylko na obserwowanie obrazu na żywo, ale też jego analizowanie i reagowanie. Przydatny jest detektor ruchu pomagający identyfikować ruch w wyznaczonych strefach, system analiz oraz powiadomień. Gdy wykryte zostanie zagrożenie (np. nieautoryzowany dostęp) informacja o tym dociera do jednostki interwencyjnej, a ta masz czas na działanie.

Zastosowanie – gdzie wykorzystać potencjał monitoringu zdalnego?

Zastosowanie zdalnego monitoringu wizyjnego jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno przestrzeń prywatną, jak i publiczną. Najczęściej instalowany jest w budownictwie mieszkaniowym, w firmach i przedsiębiorstwach oraz w przestrzeniach komercyjnych, publicznych. Dla wykorzystania pełnego potencjału tego systemu, konieczne jest przeanalizowanie indywidualnych potrzeb, a potem wybranie odpowiednich sprzętów i stworzenie kompletnego, spersonalizowanego projektu całej instalacji. Wreszcie konfiguracja i szkolenie, pozwalające na zrozumienie, jak działa monitoring.